Słów kilka o aparacie Start

Czołem brygada!

Aparat powędrował do Warszawy. Michał ma tydzień na zrobienie zdjęcia i przesłanie aparatu do Beaty a ja w ty czasie popiszę sobie troszkę.

Untitled-1

Zacznę może nie od samego modelu ale od rodzaju aparatu.

Jest to lustrzanka dwuobiektywowa, tzw TLR (Twin Lens Reflex).

Konstrukcja ta charakteryzuje się dwoma obiektywami. Górny obiektyw służy do kadrowania, ustawiania ostrości. Światło które wpada przez niego odbija się od zamontowanego na sztywno lustra i ląduje na matówce w formie obrazu.

Dolny obiektyw rejestruje obraz na materiale światłoczułym. Przeważnie użyte obiektywy są takie same lecz dolny posiada przysłonę i migawkę.

Na rynku jest wiele modeli o tego typy konstrukcji, m.in: Start, Lubitel, Flexaret, Reflekta, Seagull, Yashica, Mamiya, Rolleiflex.

————

wzfo/pzoHistoria aparatów Start rozpoczęła się po II wojnie światowej. Były one produkowane przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne. Po 1960 roku nazwa została zmieniona na Polskie Zakłady Optyczne.

Pierwszym modelem był Start produkowany w latach 1954-1960. Aparat ten znalazł uznanie wśród amatorów. Polscy konstruktorzy zmotywowani sukcesami Flexaret-a produkowanego w Czechosłowacji, postanowili stworzyć bardziej zaawansowaną lustrzankę. Powstał Start II, produkowany w latach 1960-1965. W porównaniu do swojego poprzednika miał nowszą migawkę, korbkę do przesuwu filmu, licznik klatek oraz blokadę podwójnego naświetlenia. Nadzieje pokładane w Starcie II nie spełniły się. Zawodowi fotograficy nie zainteresowali się tym aparatem. Zaniechano rozwoju tej wersji i kolejne modele były uproszczone.

startb

W okresie 1967-1970 produkowano Starta B czyli aparat, którym już niedługo będziemy mieli przyjemność fotografować. Start B jest to uproszczona wersja Starta II. Został on pozbawiony korbki, blokady ekspozycji oraz licznika klatek.

Kolejnymi modelmi był Start 66 oraz 66S – zmieniono wygląd aparatu na bardziej kanciasty. Pozostałe zmiany nie wniosły niczego istotnego do tej konstrukcji więc je pominę.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tych konstrukcji zapraszam do przeczytania artykułu z AT na którym się wzorowałem. Tutaj

Reklamy